PRZYGOTOWANIE DO BADANIA dotyczy:
USG jamy brzusznej, układu moczowego, prostaty przez powłoki brzuszne, doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych, doppler naczyń wątroby, elastografia wątroby, pomiar stłuszczenia wątroby.Dorośli i dzieci starsze:
- W dniu badania proszę zgłosić się na czczo, tj. 6 godzin przed wizytą nie spożywać pokarmów, nie pić gazowanych napojów i soków oraz kawy i mocnej herbaty (pić tylko wodę niegazowaną). Przed badaniem nie należy palić papierosów i żuć gumy. Do badania należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym: na 1,5-2 godziny przed badaniem wypić ok. 3-4 szklanki wody niegazowanej i nie oddawać moczu przed badaniem. Powinno być odczuwane lekkie parcie na mocz.
- Dzień przed badaniem: zalecana dieta lekkostrawna z wyłączeniem ciemnego pieczywa, warzyw i owoców. U osób z tendencjami do wzdęć dodatkowo Espumisan 3x2 kapsułki
Noworodki i niemowlęta: przed badaniem należy nakarmić dziecko.
Dzieci młodsze - w miarę możliwości na 3-4 godziny przed badaniem zalecane powstrzymanie się od spożywania pokarmów, picia gazowanych napojów i soków (można pić wodę niegazowaną). Pęcherz moczowy powinien być wypełniony (godzinę przed wizytą wypić ok. 2-3 szklanki wody niegazowanej i nie oddawać moczu przed badaniem.
Osoby chore na cukrzycę: leki i posiłki należy przyjąć jak co dzień.
Pozostałe badania nie wymagają przygotowania.
Ważne:
Do wszystkich wykonywanych badań proszę o zabranie ze sobą dokumentacji z wcześniej wykonywanych badań : usg, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, wypisów ze szpitala, a w przypadku badania piersi również wyniku mammografii i biopsji, jeśli takie badania były wykonywane. Znacznie ułatwi to wyciągnięcie właściwych wniosków diagnostycznych.