Poniższe badania USG wykonywane są zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej obejmuje m.in.: wątrobę, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki i nadnercza, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy u mężczyzn, narządy miednicy u kobiet, duże naczynia krwionośne jamy brzusznej, węzły chłonne zaotrzewnowe, jelita.  Wskazane przygotowanie do badania (zobacz niżej)

USG układu moczowego : nerki, nadnercza, moczowody, pęcherz moczowy, prostata (gruczoł krokowy) u mężczyzn.  Wskazane przygotowanie do badania.

USG prostaty przez powłoki brzuszne z oceną zalegania moczu po mikcji.  Do badania należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym.

USG tarczycy z węzłami chłonnymi szyi

USG piersi z węzłami chłonnymi pachowymi (Badanie można wykonać w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jak również w ciąży i w okresie laktacji). Pacjentka proszona jest o przyniesienie do wglądu wyników poprzednich badań USG piersi i mammografii, jeśli były wykonywane.)  

USG moszny obejmuje m.in. jądra, najądrza, powrózki nasienne, skórę i tkankę podskórną

USG kompleksowe szyi ( tarczyca, ślinianki, węzły chłonne szyjne, mięśnie, tkanka podskórna)

USG ślinianek (przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych) z węzłami chłonnymi szyi

USG węzłów chłonnych obwodowych (szyjnych, pachowych, nadobojczykowych, podobojczykowych, pachwinowych) 

USG powłok brzusznych przy podejrzeniu przepuklin: pachwinowych, udowych, w bliźnie, pępkowych, nadbrzusznych, Spiegela

USG zmian podskórnych (wyczuwalne pod skórą guzki wielkości min. 6 mm)- torbiele, tłuszczaki, włókniaki, naczyniaki i inne

USG przeciemiączkowe- badanie mózgowia

USG dołu podkolanowego- torbiele Bakera, ocena tętnicy i żyły podkolanowej

USG jam opłucnowych- obecność płynu, guzy jam opłucnowych


W powyższych badaniach używane są również zaawansowane opcje dopplerowskie (Color Doppler, PW doppler, Power Doppler) do oceny unaczynienia narządów i zmian patologicznych.
USG dopplerowskie naczyń: Color Doppler, PW doppler, Power Doppler - zwane też "przepływami".

USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych

USG doppler tętnic i żył kończyn górnych i dolnych 

USG doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych (tętniaki, zwężenia, ocena przed pszeszczepem nerki) 
przygotowanie do badania

USG doppler przetoki dializacyjnej

USG doppler naczyń wątroby (układu wrotnego, żył wątrobowych, marskość).  Wskazane przygotowanie do badania.PRZYGOTOWANIE DO BADANIA dotyczy: USG jamy brzusznej, układu moczowego, prostaty przez powłoki brzuszne, doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych, doppler naczyń wątroby:

   Dorośli i dzieci starsze:  
  •       W dniu badania proszę zgłosić się na czczo, tj. 6 godzin przed wizytą nie spożywać pokarmów, nie pić gazowanych napojów i soków oraz kawy i mocnej herbaty (można pić wodę niegazowaną). Przed badaniem nie palić papierosów i nie żuć gumy. Do badania należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym- proszę nie oddawać moczu na min. godzinę przed badaniem - jeśli zajdzie taka konieczność należy na min. godzinę przed badaniem wypić ok. 3-4 szklanki wody niegazowanej).
  •      Dzień przed badaniem: zalecana dieta lekkostrawna z wyłączeniem ciemnego pieczywa, warzyw i owoców. U osób z tendencjami do wzdęć dodatkowo Espumisan 3x2 kapsułki (oraz 2 kapsułki rano w dniu badania)
    Dzieci do lat 3: nie wymaga przygotowania 
    Dzieci do lat 10: w miarę możliwości na 3-4 godziny przed badaniem zalecane powstrzymanie się od spożywania pokarmów, picia gazowanych napojów i soków ( pić wodę niegazowaną). Pęcherz moczowy powinien być wypełniony (jeśli jest taka konieczność należy minimum na godzinę przed wizytą wypić ok. 3 szklanki wody niegazowanej).
 
Pozostałe badania nie wymagają przygotowania.
AWCopyright ©2017 Prywatny Gabinet USG Dominik Bodzan Ostrowiec, All Rights Reserved.