Poniższe badania USG wykonywane są zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej obejmuje m.in.: wątrobę, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki i nadnercza, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy u mężczyzn, narządy miednicy u kobiet, duże naczynia krwionośne jamy brzusznej, węzły chłonne zaotrzewnowe, jelita.  Wskazane przygotowanie do badania (zobacz niżej)

USG układu moczowego : nerki, nadnercza, moczowody, pęcherz moczowy, prostata (gruczoł krokowy) u mężczyzn.  Wskazane przygotowanie do badania.

USG prostaty przez powłoki brzuszne z oceną zalegania moczu po mikcji.  Do badania należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym.

USG tarczycy z węzłami chłonnymi szyi

USG piersi z węzłami chłonnymi pachowymi (Badanie można wykonać w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jak również w ciąży i w okresie laktacji). Pacjentka proszona jest o przyniesienie do wglądu wyników poprzednich badań USG piersi i mammografii, jeśli były wykonywane.)  

USG moszny obejmuje m.in. jądra, najądrza, powrózki nasienne, skórę i tkankę podskórną

USG kompleksowe szyi ( tarczyca, ślinianki, węzły chłonne szyjne, mięśnie, tkanka podskórna)

USG ślinianek (przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych)

USG węzłów chłonnych obwodowych (szyjnych, pachowych, nadobojczykowych, pachwinowych) 

USG powłok brzusznych przy podejrzeniu przepuklin: pachwinowych, udowych, w bliźnie, pępkowych, nadbrzusznych, Spiegela

USG zmian podskórnych (wyczuwalne pod skórą guzki wielkości min. 6 mm)- torbiele, tłuszczaki, włókniaki, naczyniaki i inne

USG przeciemiączkowe- badanie mózgowia

USG dołu podkolanowego- torbiele Bakera, ocena tętnicy i żyły podkolanowej

USG jam opłucnowych- obecność płynu, guzy jam opłucnowych


W powyższych badaniach używane są również zaawansowane opcje dopplerowskie (Color Doppler, PW doppler, Power Doppler) do oceny unaczynienia narządów i zmian patologicznych.
USG doppler naczyń obwodowych Color Doppler, PW doppler, Power Doppler. 

USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych

USG doppler tętnic i żył kończyn górnych i dolnych 

USG doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych (tętniaki, zwężenia.) 
Wskazane przygotowanie do badania

USG doppler przetoki dializacyjnej

USG doppler naczyń wątroby (układu wrotnego, żył wątrobowych, marskość).  Wskazane przygotowanie do badania.PRZYGOTOWANIE DO BADANIA dotyczy: USG jamy brzusznej, układu moczowego, doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych, doppler naczyń wątroby:

   Dorośli i dzieci starsze:  
  •       W dniu badania na 5-6 godzin przed wizytą należy powstrzymać się od spożywania pokarmów, picia gazowanych napojów i soków oraz kawy i mocnej herbaty (można pić wodę niegazowaną). Przed badaniem nie palić papierosów i nie żuć gumy. Do badania należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym- proszę nie oddawać moczu przed badaniem - jeśli jest taka konieczność należy minimum na godzinę przed wizytą wypić ok. 3 szklanki wody niegazowanej).
  •      Dzień przed badaniem: zalecana dieta lekkostrawna z wyłączeniem ciemnego pieczywa, warzyw i owoców. U osób z tendencjami do wzdęć dodatkowo Espumisan 3x2 kapsułki (oraz 2 kapsułki rano w dniu badania)
    Dzieci do lat 3: nie wymaga przygotowania 
    Dzieci do lat 10: w miarę możliwości na 3 godziny przed badaniem zalecane powstrzymanie się od spożywania pokarmów, picia gazowanych napojów i soków. Pęcherz moczowy powinien być wypełniony.
 
Pozostałe badania nie wymagają przygotowania.
AWCopyright ©2017 Prywatny Gabinet USG Dominik Bodzan Ostrowiec, All Rights Reserved.